Salzburg

Rzym Północy. Ojczyzna Wolfganga Amadeusza Mozarta. Miasto festiwali muzycznych. Od 1997 roku na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kompozycja barokowej architektury, wpisanej malowniczo w krajobraz okolicznych wzgórz.  W dawnych czasach stolica udzielnego księstwa kościelnego z arcybiskupami na tronie świeckim. Swoje bogactwo i nazwę zawdzęcza "białemu złotu" oraz zmysłowi artystycznemu książąt metropolitów. Dbali oni o splendor swojej rezydencji i tchnęli w nią klimat miast włoskich. 

KlaSYCZNY SPACER PO STARYM MIEŚCIE

Ok. 2-2,5 godz.)

Po drodze obejrzymy pełną przepychu dzielnicę rezydencjalną,  którą tworzą rozległe place, okazałe fontanny i reprezentacyjne budowle: barokowa katedrą i pałac arcybiskupi. Nad całością góruje - już od dziewięciuset lat - potężna twierdza Hohensalzburg. Z otwartą przestrzenią miasta arcybiskupiego kontrastuje dzielnica mieszczańska z labiryntem wąskich uliczek, uroczych dziedzińców i zacisznych kawiarenek. Fasady ciasno stłoczonych domów zdobią stare kamienne portale i zabytkowe szyldy. Tu żyli salzburscy kupcy i rzemieślnicy. W jednej z kamienic przy ulicy Getreidegasse urodził się Wolfgang Amadeusza Mozart, a ponieważ słynny kompozytor w Salzburgu spędził dwie trzecie swojego życia, po drodze odnajdziemy także wiele innych jego śladów. W programie nie zabraknie również Arcyopactwa św. Piotra oraz Domów Festiwalowych, panoramy miasta i ogrodów Mirabell. Będą opowieści m.in. o słodkich sukcesach i słonych porażkach, ludziach niezwykłych i wielkich dziełach skromnych twórców.

Stare Miasto z twierdzą Hohensalzburg

Ok. 3 godz.

Na zakończenie klasycznego spaceru  wjedziemy kolejką linowo-terenową do górującego 112 m ponad miastem średniowiecznego zamku obronnego, aby rozsmakować się w widoku Alp i malowniczej doliny Salzy oraz w krajobrazie salzburskich dachów, pękatych kopuł i wysmukłych iglic.