Salzkammergut

Kraina jezior alpejskich

 

Zalesione wzgórza i strome skalne ściany, a pośród nich przejrzyste górskie jeziora. Jest ich w sumie ponad 70. W ten niebywały krajobraz naturalny wpisują się malowniczo alpejskie wioski i miasteczka. Jedno z nich - Bad Isch - uchodziło w czasach cesarza Franciszka Józefa za letnią stolicę monarchii Habsburgów. Inne -  Hallstatt - znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jeziora o wszystkich odcieniach turkusu i szmaragdu zapraszają na rejsy widokowe. Okoliczne szczyty można zdobywać kolejami linowymi, linowo terenowymi bądź zabytkową kolejką zębatą.  Okoliczne szczyty można zdobywać kolejami linowymi, linowo terenowymi bądź zabytkową kolejką zębatą.  Całodzienna wycieczka do krainy jezior alpejskich Salzkammergut może wyglądać następująco:

 

  • Przejazd trasą widokową pośród gór i jezior. 
  • Spacer po St. Gilgen - rodzinnej miejscowości mamy Mozarta.
  • Rejs parnoramiczny po jeziorze Wolfgangssee.
  • Zwiedzanie miasteczka St. Wolfgang, gdzie w gotyckim kościele na stromej skarpie obejrzymy cenny pentaptyk - gotycki ołtarz Michaela Pachera z Bruneck w Tyrolu Południowym.
  • Spacer po kurorcie Bad Ischl - letniej rezydencji Franciszka Józefa oraz zwiedzanie willi cesarskiej, zamieszkanej przez rodzinę cesarskiego prawnuka.
  • Przejazd do perełki regionu Salzkammergut - miasteczka Hallstatt, piętrzącego się na zboczu góry i odbiiającego w tafli opasanego z trzech stron górami jeziora Hallstackiego. Dawna osada górnicza z przyklejonymi do zbocza góry domkami i ossuarium (kaplicą czaszek). Od czasów celtyckich miejsce wydobycia soli, które nadało nazwę całej epoce w dziejach ludzkości.